Vejeteryan Diyeti Listesi

Vejeteryan diyeti oldukça sağlıklı bir diyettir. Birçok diyete nazaran kolesterol ve katı yağ oranını düşürür. Hayvansal gıdalara yer verilmemesi çok önemlidir. Vejeteryan insanlar normal kişilere göre obezite, yüksek tansiyon gibi hastalıklara yakalanmaları oranı düşüktür. Ayrıca kalp rahatsızlıkları ile de başa çıkmaz zorunda kalmazlar. Bu nedenle vejeteryan diyetinde kısa bir süreliğine de olsa çok daha sağlıklı beslenerek kilolardan kurtulabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Proteini yeterli miktarda tüketmezseniz vücut ihtiyacı olan amino asitleri alamayacağından enerjinizi karşılayamaz. Büyüme ve gelişme çağında olan kişiler çinkoya çok ihtiyaç duyar ve bu kabuklu deniz ürünlerinde oldukça mevcuttur. Kalsiyum, vejeteryan diyetinde bolca ıspanak, brokoli gibi sebzeler olduğu için vücudun kalsiyum ihtiyacı karşılanır. Son olarak da demir, en zengini kırmızı ette bulunur ancak vejeteryan diyetinde kırmızı et olmayacağı için bu ihtiyaç yumurtadan sağlanır.

KAHVALTI:
İki dilim esmer ekmek
Bir fincan yeşil çay
Yağsız peynir / 1 dilim
Zeytin / 5 adet
Yumurta / haşlanmış olmalı
Marul – tere – semizotundan yapılmış salata

ARA ÖĞÜN
Domates – tere – semizotundan yapılmış maydanoz ve marullu mevsim salatası

ÖĞLEN:
Mevsim Salata
Yoğurt / 1 kase
Lahana Çorbası

AKŞAM:
Mevsim salatası / Sebzeli
Taze Fasulye
Yoğurt
Pilav / 3 yemek kaşığı

GECE:
Yeşil çay içilmeli
Yağsız süt tüketebilenler içmeli

Vejeteryan diyetinde sıvı gıdalar, çorbalar ve sebzelerin bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Egzersizlerle de destekleyeceğiniz diyet programında daha iyi sonuçlar elde edilebilirsiniz. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. Yağlı ve şekerli yiyeceklerde çok yoğun şekilde kalori bulunabilir. Gün içinde de birden fazla yumurta tüketilmemelidir.

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Ev Kadını Diyeti

Evde oturdukça kilo alan bayanlar ev kadını diyeti sayesinde fazla kilolardan kurtuldukları gibi kilo alımlarını da durdurabilir. Ev kadını diyeti yaparken günde...

Kapat