Uyumak kilo aldırır mı

Aşırı kilolarıyla başı dertte meydana gelen kişilerin yeme ve içmelerine dikkat etmelerine rağmen spor yapsam daha çabuk kilo verebilir miyim, haftada kaç kilolardan kurtulmak idealdir benzeri sorularla boğuşurlar. Ve akıllarındaki başka bir soru da az veya fazla uyumak kilo aldırır mı?

Women’s Health dergisinin bir sayısındaki haberde; Laval Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonucu olarak, gündelik gerçek uyuma müddetinin 7-8 saat aralarında olduğunun belirlendiği belirtildi. Başka bir deyişle uzman kişiler aracılığıyla aşağı yukarı 7 veya 8 saat uyku yetecektir. Ve bu tavsiye edilen uyku genel sıhhatinizi pozitif yönde etkileyebileceği benzeri, kilonuzu korumanız ile ilgili da destekçi olabilmektedir.

Uykunuzu yeteri kadar bir biçimde alırken, sıhhatli bir diyet ve hayat tarzını benimsemek gerekir. Ve iyi bir uyku çekmek istiyorsanız şayet sıhhatli besinler tüketmelisiniz. Çünkü yapılmış olan araştırmalara yönelik geceleri beş saat ve daha az uyuyanların gündelik su kullanımı 7-8 saat uyuyanlara nazaran daha yetersizdir. Böylelikle en az uyuyanlar en fazla kalori tüketenlerdir. Dr. Jean Philippe Chaput kısa süreli uykunun ağırlık üzerindeki etkilerini bildiride çok sayıda mekanizma meydana geldiğini söylüyor.

Dr.Chaput‘un düşüncesine göre, az uyku açlığı artırabilir. Kalori alımında kısıtlamaya gitmek de açlığı tetikleyen bir takım hormonların salınımlarını artırarak kalori alımına sebep olabilmektedir. Fazla Yüksek ghrelin (açlık hormonu) düzeylerine eşlik eden az uyku,yağ retansiyonunu(birikmeyi) kolaylaştırabilir.

Az uyuduğumuzda yiyecek yemek için fazladan zamanımızın olması da mühim bir etmendir. Az uyku yorgunluk yapar ve yorgun bir bedenin daha az enerji harcadığı da başka bir gerçektir. Kısacası az uyku pozitif yağ dengesine ve sonuç olarak kilo alımına sebep meydana gelen faktörlerin en başında geliyor.

Yani demem o ki açlığa da, hareketsizliğe de, alkole de, acı veya karanlığa da bir zaman direnebiliriz ama susuzluk ve uykusuzluk farklıdır. Uzunca sözün kısası, hiçbir ilaç, hiçbir estetik müdahale; sıhhatli olmamıza, genç ve zayıf kalmamıza, güzelliğimizin kalıcılığı üstünde uyku kadar faydalı değildir. Her fırsatta söyleyip ve yazdığım gibi; itinalı uyku, bütün kozmetiklerden ve ilaçlardan daha değerlidir!

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Dondurma kilo yapar mı?

Dondurma en sevilen tatlılardan biridir. Özellikle yaz aylarında bolca tüketilir. Sade dondurma, yeryüzünde en çok üretilen tür olsa da çikolatadan kurabiyeye, meyveden...

Kapat