Şok Diyet Yapmak Zararlı Mı

Fazla kilolar şu günlerde toplumumuzda oldukça büyük bir yara halinde. İnsanlarımız hızlı bir şekilde kilo almaya devam ederken bir yandan da bu kilolardan kısa sürede kurtulmanın yollarını arıyor. Başvurulan bu yolların başında ise şok diyetler geliyor. Kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verdirmeyi hedefleyen şok diyetler her ne kadar hedeflenen kiloya ulaşmayı sağlasa da şok diyet zararlı mı? sorusunu soran birçok kişinin bilmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki şok diyetlerle giden kilolarla birlikte sağlığınızda da birçok olumsuzluklar oluşuyor. Her ne kadar kısa sürede kilo veriyor olsanız da diyeti bıraktığınız anda hem kilolar fazlasıyla geri alınıyor, hem de onarılması mümkün olmayan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

İşte sizlere şok diyetin zararlı hakkında birkaç önemli nokta;

  • Bazı şok diyetler haftada 4-5 kilo vereceğinizi garanti eder. Ki böyle diyetler de mevcuttur. Ancak şok diyetler kalori açısından düşük olduğu için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineralden yoksun kalmanıza neden olmaktadır.
  • arasında metabolizmayı yavaşlatması da önemli bir noktadır. Bu tarz düşük kalorili diyetlerde yağ oranından çok kas kaybı yaşandığı için metabolizma hızı düşmektedir. Bu nedenle de eğer ani bir kilo kaybı yaşandıysa diyet bırakıldığında fazlasıyla geri alınmaktadır.
  • Şok diyetler nedeni ile uzun süre vücut susuz kaldığı için halsizlik, baş dönmesi ve tansiyon düşmesi gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Ayrıca halsizlik nedeniyle günlük aktiviteleriniz dahi aksayacaktır.
  • Düzensiz bir beslenme sunan şok diyetler vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle baş ağrısına ya da konsantrasyon bozukluğuna da neden olacaktır.

Şok diyet yapmak zararlı mı sorusunun aslında en önemli cevabı şok diyetlerin sizi bir süre sonra hayal kırıklığına uğratacağıdır. Kısa sürede belki istediğiniz kiloya ulaşacaksınız ancak vücuttan yağ değil kas kaybettiğiniz için diyeti bıraktığınızda kısa sürede eskisinden daha fazla kilo alacaksınız.

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Göbek Eriten bitkiler
Göbek Eriten Bitkiler ve Yiyecekler

Kilolarınızla aranız kötü olmaya başladığınızda ilk gözünüze çarpan yeriniz göbek bölgelerinizdir.Bununla birlikte yanlardaki biriken yağlarında onlardan geri kalır yanı yoktur.Ne kadar da...

Kapat