Obezite ve Şişmanlık Tedavisi

Obezite ve Şişmanlık Tedavisi

Halk arasında şişmanlık olarak bilinen obezite birçok etkenden dolayı vücutta biriken fazla yağlardır. Obezite kilo probleminin yanı sıra birçok sağlık sorununu da beraberinde getiren bir durumdur. Kalp ve damar sağlığı, sindirim sistemi, hormonal dengeler ve solunum sistemi gibi vücudun oldukça önemli birimleri obeziteden olumsuz etkilenebilmektedir. Peki obezite ve şişmanlıktan kurtulmak için gerekli olan obezite tedavisi nedir? Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki obezite bir hastalıktır ve kesinlikle tedavi edilmelidir. Aksi takdirde kısa bir süre kişi hem fiziksel olarak, hem de ruhsal olarak çöküntü yaşayacaktır. Bununla birlikte ülkemizde birçok kişi obezite nedeniyle çok ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmaktadır.

Obezite tedavisinde öncelikle bireyin kilo durumu, ideal kilosu ve şişmanlığa neden olan etken belirlenmektedir. Bireyin kilo durumunun belirlenmesi için beden kitle endeksi ve bel, kalça oranı gibi hesaplamalar yapılmaktadır. Ardından kilo alımına neden olan etken diyabet, tiroit vb. gibi rahatsızlık ortaya çıkarılarak bu hastalıkların çözümü ile şişmanlık tedavisi yürütülmektedir.

Şişmanlık tedavisinde elbette ki öncelikle neden odaklı çalışılır. Ancak ikinci önemli nokta daha fazla kilo alımını önlemek ve bireyin ideal kiloya ulaşmasını sağlamaktır. Bunun için de  şu adımlar izlenmektedir;

  • Öncelikli olarak kişinin yaşam tarzına uygun diyet tedavisi ile kilo kontrolü sağlanmaya çalışılır.
  • Diyet tedavisinin uygulanma sürecinde davranış tedavisi de uygulanarak bireyin yaşam tarzında ufak değişiklikler gerçekleştirmesi sağlanır.
  • Diğer aşamada ise kişinin egzersizler ile kilo vermesi desteklenir.
  • Obezite tedavisi bu aşamalarda olumlu sonuç vermiyorsa son olarak ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur.

Eğer kilonuz normalin kat ve kat üstündeyse en kısa sürede bir hekime başvurarak şişmanlık tedavisi için gerekli kontrolleri yaptırmalı ve tedaviye başlamalısınız. Aksi takdirde yaşamınızda hiç istemediğiniz sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmanız mümkün.

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kilo Vermenin Yolları

Kilo Vermenin Yolları Kilo Vermenin Yolları Kilo vermek ilk başlarda zorlu gibi görünse de aslında günlük yaşamda uygulanacak birkaç basit değişiklik sayesinde...

Kapat