Kilo Veremiyor Musunuz? Metabolizmanız Çok Yavaş Olabilir

Metabolizmanın yavaş çalışması süratle kilo almanıza yol açacaktır. Fakat çabuk bir metabolizma da sıhhatiniz amaçlı zararlıdır. Metabolizmayı hızlandırmak amaçlı elimizden geleni yaparız ancak; ne çabuk ne yavaş metabolizmanın yeterince çalışması en mühim unsurdur. Sıhhatli zayıflamak amaçlı metabolizmanın sıhhatli olması şart; sıhhatsiz beslenme şekilleri ve sıhhatsiz rejim programlarıyla metabolizmanızı bozmanız ise an meselesidir. Zayıflamak uğruna uyguladığınız kısa müddetli ve sıhhatsiz diyetlerin sonrasında dengesi bozulan metabolizma bir yandan bu diyetlerin arkasından süratle bir daha yiyen bir bünye ile aşağı üst olacaktır.

Metabolizmayı Negatif Etkileyen Faktörler ve Fazla Çabuk Çalışan Metabolizma Ne Türlü Yavaşlar?

– Aç Kalarak Zayıflamak!

Diyetlerdeki en büyük yanlış aç kalarak zayıflama psikolojisidir; aç kalarak zayıflayamazsınız aksine daha bir sürü yersiniz. Peki bu açlık çağında metabolizmanızın uyku halinden dahi daha yavaş çalıştığını biliyor musunuz?

– Yağlı Besinler!

Yenilen yağlı besinler vücuda enerji yüklenmesine ne sebeple olur, fakat yüklenen bu enerji vücuttan atılamaz ise yağ kütlelerinin oluşmasına sebep olur. Meydana Gelen bu yağ kütleleri ise metabolizmanızın çalışmasına engel olur.

– Proteinsiz Beslenmek!

Vücudunuza yeterli protein yüklemez iseniz kaslarınız erimeye başlayacaktır. Unutmayın ki kaslarınız vücudunuzda yağ yakan bir makina görevindedir. Protein almayan bedende kaslar güçsüzleşir ve zamanla adele erimesine ne sebeple olur. Bunun sonucu olarak vücudunuzdaki yağlar birikmeye başlayacak ve bu yağlar metabolizmanın çalışmasını engelleyecektir.

– Karbonhidratsız Olmaz!

Tahıllı ekmek kullanımı en sağlıklısıdır ve kan şekerini dengeleyerek çabuk acıkmanıza da engel olacaktır. Protein gibi karbonhidrat tüketilmemesi de adele kaybına ne sebeple olacak ve metabolizma çalışmayacaktır.

– Spor Yap; Yağlarını Yak!

Düzenli yapılmış olan spor kaslarınızı güçlendirecektir. Bununla Birlikte itinalı spor kuvvetli bir antidepresan niteliğine de sahiptir. Itinalı yapılmış olan spor ile metabolizmanız da itinalı çalışmaya başlayacaktır.

– Su İçerek Zayıflayın!

Düzenli su kullanımı ile gün içerisinde 2 litre su sizin kilonuzu koruyacaktır. Su içerek zayıflamak istiyorsanız gün içerisinde itinalı olarak 2,5 litre su içmelisiniz. Su metabolizmanızı hızlandıracaktır.

– Gece Yatmadan Bir Bardak Süt İçin!

Süt ve yoğurt bedende ki yağları yakar; bu sebeple gece yatmadan süt ya da yoğurt tüketin.

– Gece Yemek Yemeyin!

Yatmadan 2 saat öncesinde yenilen yemek sizin obezite olmanıza ne sebeple olacaktır. Bununla Birlikte yemek yedikten ardından yatmak metabolizmanızı da bozacaktır.

Paylaşmak güzeldir:
One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Meyve ile zayıflamak mümkün mü?

Sağlıklı beslenme programını yalnızca meyvelerle değil, gıda takviyeleri ile destek vermek de vücudunuzu forma sokmaya destekçi olabilir... Yapılan en kocaman hatalardan biri,...

Kapat