Karatay Diyeti Sarkma Sorunu (Sarkma Problemi Olur mu?)

Bu yazımızda konusunu işleyeceğiz. Karatay Diyeti yapanların aklına gelen en büyük sorunlardan birisi de sarkma problemidir. Diğer diyetlerde kilo vermeye bağlı olarak; vücutta karın bölgesinde, kalça bölgesinde, göğüs bölgesinde ve kol bölgelerinde ciddi şekilde sarkmalar olabiliyor. sorunu, zayıflama sonrası sarkmalar vs. olarak adlandırılabilir.

 • Karatay Diyeti’nde sarkma sorunu olur mu?
 • Sarkma sorununu nasıl çözebiliriz?
 • Sarkık oluşum mekanizması nasıldrr?

Karatay Diyeti ile hızlı kilo verme hedefinde olanlar için, cevaplanması gereken en önemli soru bu olacaktır. Sarkmaları nasıl engelleyebiliriz bununla ilgili soruları cevaplamaya çalışacağız. Kısacası Karatay Diyeti sarkma sorunu (problemi) var mı, sarkmaları nasıl engelleriz?

Karatay Diyeti sarkma sorunu
Diyetlerde hızlı kilo verimine bağlı olarak, sarkma oluşuan bölgeler. Kalça ve karın bölgeleri.

Hızlı diyet ile hızlı kilo vermenin en büyük sakıncalarından birisidir, sarkık vücut problemi. Bedenimizde hiç istemeyeceğimiz bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. Hızlı diyetlerin en can sıkıcı sorunlarındandır.

Sarkma sorunları diyet yapanları, diyet yaptıklarına pişman edebiliyor. Diyet sonrası hedeflerine ulaşma başarısının keyfini yaşayamadan, sarkan yerleri nasıl düzeltebileceklerini araştırıyorlar. Genelde de en basit ama en masraflı ve en ağrılı çözüm olan karın gerdirme ameliyatları, kalça gerdirme operasyonlarının yolunu tutuyorlar. Bu yüzden yapılması gereken, vücutta sarkmalara sebebiyet vermeden önce çözüm bulunmasıdır. Biz de bu konuda sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Sağlıklı olmak için kilo vermeye çalışırken oluşan sarkıklar, bizim hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden lütfen aşağıdaki konulara dikkat edelim.

Karatay Diyeti sarkık vücut problemi
Simit dediğimiz yağ birikimi, kalça ve kalça üzeri sarkık sorunu
 • Sarkık oluşum mekanizması nasıldır? Neye bağlı olarak vücudumuzda sarkmalar oluşur?
  Hızlı kilo kaybına bağlı olarak, vücudumuzu kaplayan derimiz, deri altındaki yağ ve kas tabakasının erimesine aynı hızla ayak uyduramaz. Yani derimiz bu kadar hızlı hacim kaybedemez. Böyle olunca da derimiz, vücudumuza göre daha geniş kalır ve sarkıklar oluşur.

Bu sıkıntıyı yaşamamanız için eğer aceleniz yoksa (ki sağlığın acelesi olmaz) yavaş yavaş kilo vermeye çalışınız.

 • Yavaş kilo verirken neye dikkat edilmeli, süre nasıl olmalı?
  Haftada 2 kg zayıflamak normal sınırlar içerisinde kabul edilmektedir. Yani ayda 8 kg’a kadar kilo vermek normal sınırlar dahilindedir. Karatay diyetinde de rakamlar buna çok yakın seyretmektedir. Dolayısıyla, diyete riayet ederseniz pek fazla sorun ile karşılaşmazsınız.

Sarkıkları engellemek için genel olarak neler yapılmalı? Hangi noktalara dikkat edilmeli?

Şu 4 maddeyi dengeli bir biçimde kullanırsanız, sarkık oluşumunu o kadar kolay engelleyebilirsiniz.

 1. Egzersiz (Vücudun hangi bölgesinde sarkık oluşmasından korkuyorsanız, o bölgeyi çalıştıracak özel egzersizler ile çalışınız. Spor yapmayı ihmal etmeyiniz.)
 2. Zeytinyağı (Direkt olarak, cildimiz ve derimiz ile alakalıdır. Cilde parlaklık ve sağlamlık verir. Günlük soğuk sıkım zeytinyağı tüketiminizi aksatmayınız.)
 3. Su (Cildimiz susuz kaldığı zaman, dehidrate olur ve derimiz buruşur. Sarkmalara davetiye çıkartır. Günlük 2-2,5 litre su tüketiniz.)
 4. Omega-3 (Balık yağı da cildimizin sağlıklı kalmasında, hücrelerin yapısına girerek sağlamlık sağlar.)

Karatay Diyeti, protein ağırlıklı bir beslenme olduğu için, bizler kaslarımızdan (yani proteinlerden) değil, yağlarımız yakıyoruz. Bu da sarkmaları engelleyici bir unsurdur.

Karatay Diyeti’ni doğru düzgün uygulayan kişilerde, sarkma sorunu çok görülmemektedir. Bunun için dikkat edilmesi gereken noktaları sizinle paylaşmaya çalıştık.

Şu da bir karındaki sarkmaları giderme ameliyatı olan karın gerdirme ameliyatının öncesi ve sonrasını gösteren bir video. İzlemeniz bilgi edinmeniz açısından faydalı olabilir…

Bu bilgiler sizlere faydalı olduysa lütfen paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olunuz.

Canan Karatay diyetinde sarkma sorunları ile ilgili her türlü sorunuzu sorabilirsiniz.

Canan Karatay hocamızın diyetinde su ile ilgili yeterli bilgi olmadığı için “Karatay Diyeti su tüketimi için ne diyor?” isimli bir makale de yayınladım. Dilerseniz bu önemli konuyu da okuyabilirsiniz…

Sevgiyle…
Dr. Mustafa ÜYE

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Karatay Diyeti nasıl?
Karatay Diyeti Nasıl?

Karatay Diyeti Kısaca Karatay diyeti olarakta bilinen Canan Karatay Diyeti, adından da anlaşılacağı gibi dünyaca ünlü Türk diyetisyen Prof. Dr. Canan Karatay...

Kapat