Karatay Diyeti Nasıl?

Kısaca Karatay diyeti olarakta bilinen , adından da anlaşılacağı gibi dünyaca ünlü Türk diyetisyen Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanmış diyet listesi programıdır. Son derece sağlıklı olan ve hızlı kilo verdiren Karatay diyeti, Canan hocanın yazdığı kitabın yüksek sayıda satmasıyla herkes tarafından bilinen diyetler listesine girdi. Sağlıklı zayıflatan diyetler arasında önemli bir yere sahip olan diyet hakkındaki her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Karatay Diyeti nasıl?
Karatay Diyeti nasıl yapılır? Kahvaltı resmi

Karatay Diyetinin uygulanış aşamalarına baktığımız da, mantık olarak Dukan diyeti ile eş değer özellikler taşır. Zira Dukan diyetinde de aç kalmak ve illaki az yemek yemek gibi bir koşul yoktu. Aynı mantıkla hazırlanmış Karatay diyetinde de, az yemek ve aç kalmaktan çok, kilo vermek isteyenlerin hangi doğru besini tüketmeleri önemlidir.

Bir çok diyette olduğu gibi bu diyette de, günlük 3 öğün yemek yemek esastır. Karatay diyeti için önemli olan bir diğer husus ise, yemek yemeden önce fazla acıkmış olmamanız gerekir.  Ve kahvaltı çok önemlidir. Zira zengin besinlerle donatılmış ve iyi yapılmış bir kahvaltıdan sonra, bu diyeti yaparken hiç zorlanmayacaksınız.  Kahvaltıda özellikle protein ağırlıklı tok tutan besinler tercih edilmelidir. Bu yüzden Canan Karatay Diyetinin temel taşı, her kahvaltı da yiyeceğiniz 2 adet yumurtadır.  Yine protein açısından zengin besinler olan badem, fındık, zeytin (tok tutar) ve peynir gibi besinlerinde tüketilmesi yararlıdır.

Karatay diyeti listesinde ekmek adeta yasaklanmıştır. Ekmeğin insülin direncini kırmasından dolayı, Prof. Doktor Canan Karatay, vücudun daha fazla yağ depolayacağını ve bu nedenle ekmekten kesinlikle uzak durulmasını söylüyor. Karatay diyetinde bol su tüketilmeli ve kesinlikle ekmek yenmemeli.

Karatay Diyeti 1. Gün

Kahvaltı: Domates, 2 tane az haşlanmış yumurta, kararında fıstık, fındık, şekersiz çay ve beyaz peynir.

Öğle Yemeği: İyi haşlanmış tavuk göğsü, Zeytin yağı ile hazırlanmış kuru fasulye yemeği, bol yeşilli salata. Şekersiz çay ya da bir bardak ayran.

Ara Öğün: Ara öğünde bir şey yemeyebilirsiniz. Ancak çok acıktınız ise, badem, leblebi gibi kuruyemiş çeşitlerinden tüketebilirsiniz.

Akşam Yemeği: Bol yeşilli ve limonlu salata. Bir tatlı kaşığı keten tohumu, Balık ve ayran.

Karatay Diyeti 2. Gün

Kahvaltıda: Domates, şekersiz çay, iki tane haşlanmış yumurta, kararında kuruyemiş ve beyaz peynir.

Ara Öğünde: İsteğinize göre bir avuç fındık ya da badem.

Öğle Yemeği: Bol yeşillikli salata, 3-4 kuzu pirzola ve ayran

Ara Öğün: Armut ya da elma.

Akşam Yemeği: 1 tane muz, ızgarada balık, barbunya pilaki.

Karatay Diyeti 3. Gün

Kahvaltı: Domates, tere yağı ile hazırlanmış iki yumurtalı menemen veya omlet, kırmızı tatlı biber, beyaz peynir, bitki çayı ve bir avuç Antep fıstığı.

Ara Öğün: Dilerseniz  tuzsuz yer fıstığı ya da bitki çayı içebilirsiniz.

Öğle Yemeği: Zeytin yağlı taze fasulye, turp ya da bol yeşillikli içinde havuçta bulunan salata, 3-4 ızgara köfte, bir tatlı kaşığı ile keten tohumu.

Ara Öğün: Çok acıktınız ise, bir tane elma ya da armut,  veya küçük kase yoğurt.

Akşam Yemeği: Normal boylarda dana bonfile ızgara veya 3-4 kuzu pirzola, Yeşili bol salata, zeytin yağlı enginar veya taze bakla, bir tatlı kaşığı ile keten tohumu.

Karatay Diyeti 4. Gün

Kahvaltı: Az miktarda beyaz peynir, 10 tane tuzsuz siyah zeytin, Tere yağı ile hazırlanmış iki yumurtalı ve peynirli omlet, Maydanoz, salatalık, yeşil çay veya herhangi bir bitki çayı.

Ara Öğün:  Badem ya da bir avuç kadar tuzsuz yer fıstığı.

Öğle Yemeği:  Orta porsiyon zeytin yağlı pırasa, bir tane normal dana bonfile veya 3-4 parça kuzu pirzola, orta boy domates, bir tatlı kaşığı kadar keten tohumu ve bir kase yoğurt.

Ara Öğün:  Küçük boy bir portakal ya da bir porsiyon mevsim meyvesi.  Yanında bir avuç kadar kuruyemişte tüketebilirsiniz.

Akşam Yemeği: 4. gün akşam yemeğinde kırmızı soğan, turp, havuç, roka ve brüksel lahanasından yapılmış salata, zeytin yağlı barbunya ve balık ızgara yiyebilirsiniz.

Karatay Diyeti 5. Gün

Kahvaltı: 10 tane tuzsuz zeytin, tere yağı ile hazırlanmış peynirli ve iki yumurtalı omlet, maydanoz, salatalık, yeşil çay ve biraz beyaz peynir.

Ara Öğün: Bir avuç badem ya da ceviz içi.

Öğle Yemeği: Yeşili bol salata, pilavsız ve ekmeksiz bir porsiyon şiş kebap, bir kase yoğurt.

Ara Öğün: bir avuç yer fıstığı ve bir tane orta boy elma.

Akşam Yemeği: Yeşili bol mevsim salatası, 3-4 parça kuzu pirzola, yoğurtlu semizotu salatası veya zeytin yağlı enginar.

Karatay Diyeti 6. Gün

Kahvaltı: 10 tane tuzsuz zeytin, Sahanda pastırmalı yumurta, biraz yağsız beyaz peynir, maydanoz, salatalık, bir avuç Antep fıstığı ve salatalık.

Ara Öğün: Bir avuç badem veya ceviz içi.

Öğle Yemeği: Yeşili ve limonu bol salata, dana bonfile ızgara, bir tatlı kaşığı kadar keten tohumu yağı ve ayran.

Ara Öğün: Küçük boy bir portakal veya bir porsiyon mevsim meyvesi. Dilerseniz bunun yerine şekersiz yeşil çayda içebilirsiniz.

Akşam Yemeği: İki kibrit kutusu büyüklüğü kadar tahin helvası, domates, roka, ve yeşil soğanlı bol limonlu salata, Balık Izgara.

Karatay Diyeti 7. Gün

Kahvaltı: 10 tane kadar tuzsuz zeytin. Biraz yağsız beyaz peynir. Sahanda pastırmalı yumurta ya da peynirli omlet. maydanoz, salatalık ve yeşil çay. Bir avuç badem ya da ceviz içi.

Ara Öğün: Bir avuç badem veya ceviz içi yiyebilirsiniz.

Öğle Yemeği: Normal boylarda bir dana bonfile ızgara ya da orta boy biftek. Bir normal porsiyon susuz kuru fasulye.  Mevsim veya çoban salatası.

Ara Öğün: Bir porsiyon mevsim meyvesi veya isteğe göre bir avuç badem.

Akşam Yemeği:  Roka, yeşil soğan ve domatesin bol olduğu bir salata. Izgarada balık. Közlenmiş kırmızı biber.

Görüldüğü gibi Karatay Diyeti ekmek ve hamur ürünlerinden tamamen uzak, aç kalmadan yapılabilecek ve oldukça sağlıklı bir diyet listesi olarak göze çarpıyor. Diyet listesi uygulanırken, günde en az 2.5 litre su tüketilmelidir.  Şeker ve şeker ihtiva eden yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Karpuz ve kavun gibi fruktoz içerikli yiyeceklerde, normal şeker gibi kilo almaya neden olmaktadır. Her diyette ve sağlıklı bir beslenmede olduğu gibi, akşam 20.00’dan sonra yemek veya ağır yiyecekler yenmemeli, sık sık egzersizler yapılmalı, yürüyüşlere çıkılmalıdır.

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Elif Sümbül Sert Nasıl Zayıfladı?

Elif Sümbül Sert Nasıl Zayıfladı? Çalıkuşu dizisinde aldığı sempatik rol ile gönüllerde taht kuran ünlü oyuncu Elif Sümbül Sert, kısa sürede 33...

Kapat