K Vitamini

k vitamini

Sağlıklı yaşam için gerekli olan en önemli vitaminlerden biri olan K vitamininin diğer adı Naftakinondur. Kanın pıhtılaşmasında görev alan önemli bir vitamindir.
K vitamininin faydaları şunlardır;
Kanın pıhtılaşmasında görev alan vitamin olarak öne çıkar ve en önemli görevi budur. Yani kanın pıhtılaşmasını sağlar. Vücut için denge yaratır.
K vitaminini hangi besinlerde buluruz?
Sebzelerin yeşil bölümünde, ıspanak, lahana, Brüksel lahanasında bulabileceğimiz gibi kabak, karnabahar, marul ve yeşil domates de onları takip etmektedir. Ayrıca fasulye, bezelye, yoğurt ve yumurta sarısında bulacağımız K vitaminini patates, yeşil biber ve yeşil yayda çokça içerisinde bulundurmaktadır.
K vitamini insan bağırsağındaki yararlı bakterilerden üretiliyor. K vitamininin yalnızca küçük bir bölümü karaciğerde depolanmaktadır.
K vitamini eksikliğinde neler olur?
K vitamini yeterince alınmazsa kanın pıhtılaşması azalır ve bunun sonucu olarak diş etlerinde bozukluklar meydana gelir. Sindirim sisteminde idrar yollarında kanama meydana gelir. Akciğerlerde ve deride de kanamalar görünmektedir.
K vitamini eksikliği basur, burun kanaması da yapar. Adet döneminde aşırı kanama gibi sonuçlar doğurabilir. K vitamini takviyesi yalnızca kanamalı hastalıklarda K vitamini ihtiyacını gidermek için kullanılır. Özellikle yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği yüzünden göbek kanaması oluşur. Bunun önüne geçmek için doğumdan hemen sonra K vitamini iğnesi yapılmaktadır.
K vitamini ihtiyacı besinler ve yararlı bakteriler yoluyla rahatlıkla karşılanabilir fakat K vitamini emilimini ve üretimini olumsuz etkileyen durumlar oluşur. Bunlar da vitamin eksikliğine sebebiyet vermektedir.
K vitamini fazlalığında neler oluşur?
K vitamini fazlalığına çok ender karşılaşıyoruz. Arada bir rastlanan K vitamininin çok alınması sebebiyle kanın gereğinden çok pıhtılaşması ve damar tıkanıklığı gibi tehlikeli durumlara, karaciğer fonksiyonlarında bozulmalara sebebiyet verebilir. Ayrıca bunlar haricinde çok terleme ve göğüs sıkışmalarına da neden olmaktadır.
Günlük K vitamini ihtiyacı yetişkinlerde 80-150mg kadardır.bahsettiğimiz üzere K vitamini karaciğere gelir ve buna da üretilen bazı pıhtılaştırma faktörlerinin yapımında rol alır. K vitamini takviyesi sadece kanamalı hastalara verilmektedir.
Kırmızı ette de bulunan K vitamini pirinç, karaciğer, mısır, muz, şeftali, çilek gibi meyvelerde de mevcuttur. Bolca tüketilmesi hem sağlık açısından iyi olan bu meyveler bağışıklığı da güçlendirir. Kemik yapınızı korur ve vücudunuzu muhafaza etmenize yardımcı olur.

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

E Vitamini

E Vitamini Yağda çözünen  E vitamini hücre zarında bol miktarda bulunur. E vitamininin etkisini gösteren 8 tokoferol ve tokotrierol vardır. Bunlar içinde...

Kapat