Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Fazla kilolarından şikayet eden kişilerin en büyük isteği kısa zamanda kilo vermektir. Bunun için de şok diyetlere ve yoğun egzersizlere başvurulmaktadır. Ancak hızlı kilo verme isteği ve bu yöndeki çabalar çoğu kez istenmeyen sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Peki hızlı kilo vermenin zararları nelerdir?  diyorsanız işte size cevapları;

Kan şekerinin düşmesi

Hızlı kilo vermek için uygulanan diyetler karbonhidrat ve protein açısından fakirdir. Bunun sonucu olarak ise vücutta bulunan kan seviyesi sürekli düşecektir. Kan seviyesinin sürekli düşük olması sizin de kendinizi aç hissetmenize, halsizliğe ve yorgunluğa neden olacaktır. Daha da kötüsü hızlı kilo vermeye başladığınızda vücut yorgun düşerek efor sarf ettiğinizde bayılma durumlarına dahi neden olabilir.

Kas kaybı

Uzun bir süre düşük kalorili diyet uyguladığınızda bir süre sonra kas kaybetmeye başlarsınız. Sonuç olarak ise beslenmenizle alakası olan karaciğer ve böbrek gibi organlarda kas erimesi başlar. Hatta öyle ki düşük kalorili beslenmeniz nedeniyle kalp kaslarınızda dahi erime görülebilir.

Diyabet sorunu

Düşük kalorili beslenerek hızlı kilo verme riskleri arasında diyabet sorunu da yer almaktadır. Vücudunuzu dirençsiz bıraktığınızda halsizlik, baş dönmesi ve bayılma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle de araba kullananlar için bu durum son derece risklidir.

Kilolar fazlasıyla geri döner

Her şey tam da istediğiniz gibi gidiyorken istediğiniz kiloya ulaştığınızda diyeti bırakmanızla birlikte kısa sürede eskisinden daha kilolu bir görünüme ulaşırsınız. Bunun nedeni ise vücuttan yağ değil kas kaybetmenizdir.

Bu gibi sorunlar dışında hızlı kilo verme nedeniyle şu durumlarla karşılaşabilirsiniz;

  • Sindirim sisteminde bozukluklar
  • Safra kesesinde taş oluşumu
  • Tansiyonda düzensizlikler
  • Kalp ritminde bozukluk
  • Saç dökülmeleri
  • Kalp krizi riski
  • Tırnaklarda kırılma
  • Dolaşım sisteminde problemler

 

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Hangi Yiyecekler Göbek Eritir

Hangi Yiyecekler Göbek Eritir Hangi Yiyecekler Göbek Eritir? Birçok kadının hayali dümdüz bir karına ve ince bir bele sahip olmaktır. Ancak son...

Kapat