Hamilelikte Kilo Kontrolü

Kilo sorunu her bayanın ortak problemi olmasına rağmen hamile bayanlar için daha büyük bir problemdir. Aslında hamilelik süreci ile birlikte bayanları hem ruhsal açıdan, hem de fiziksel açıdan önemli bir değişim süreci beklemektedir. Özellikle istenmese dahi kilo alınan bu dönemde fazla kilo almayı engellemek aslında çok da zor değildir. Hamilelikte kilo kontrolü için beslenmenizde birkaç ufak noktaya dikkat etmeniz yeterlidir. Anne adayları genellikle her yediğinin bebeğe faydalı olduğu düşüncesi ile sürekli bir şeyler yeme çabasına girse de aslında bu hiç de doğru bir davranış değildir. Siz az yeseniz de çok yeseniz de bebeğiniz ihtiyaç duyduğu kadarından faydalanacaktır.

İşte sizlere gebelikte kilo kontrolü için uymanız gereken öneriler;

Hamilelik süreci için doğum uzmanlarının çoğunluğu 9 ila 11 kilo arasında kilo alımını normal kabul ediyor. Ortalama olarak 11 kiloda karar kılınan bu süreçte bunun 9 kilosu bebeğin ağırlığı ve vücuttaki değişiklikler olarak kabul ediliyor. Hamilelik sürecinde bir bebeğin ağırlığı ortalama 3,5 kg, rahminizin ağırlığı 1,5 kg, göğüsler 900 gr ve vücuttaki kan ya da sıvı miktarında ise 1,5 kg artış gözlenir.

Ortalama olarak hamile bir kadının günde 2200 ya da 2400 kaloriye ihtiyacı vardır. Özellikle de hamilelik sürecinde aktif olan bayanlar daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Hamilelikte kilo kontrolü nasıl sağlanır diyorsanız beslenmenizde şu alışkanlıklara yer vermeniz gerekir;

  • Proteinlerin beslenmenizdeki önemi büyüktür. Vücudun onarımı ve gelişimi için günlük protein ihtiyacınızı mutlaka karşılamalısınız. Yumurta, süt, peynir, balık ve kuru fasulye gibi protein bakımından zengin gıdaları tüketmenizde fayda var.
  • İhtiyacınız olan enerji için de karbonhidratlara yönelmelisiniz. Ekmek, makarna, şehriye, patates ve pirinç gibi besinleri tüketerek karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Mineraller de her ne kadar çoğu besinde bulunsa da hamilelerde demir takviyesi çoğu kadın için tavsiye edilmektedir. Bu konuda doktor kontrolünde ek demir takviyeleri kullanabilirsiniz.
  • Güçlü kemikler için de kalsiyum alımına özen göstermelisiniz. Hamilelikte kilo kontrolü açısından kalsiyumun da önemi büyüktür. Süt, yoğurt, peynir ve dondurma gibi besinleri de tüketmeniz gerekir.
Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sağlıklı Zayıflama

Sağlıklı Zayıflama Kilosunda fazlalık hisseden ve vücudunu beğenmeyen her insan zayıflama girişiminde bulunur. Kimi bunu doğru bir şekilde yapar kimi yanlış bir...

Kapat