Hamilelik Diyeti

Kadınların hamilelik dönemine girmesiyle birlikte bir çok konuda yaptığı hatalardan biride beslenmedir. Hamilelikte ‘iki canlısın’ diyerek hamile kadınlar sürekli yemeye yönlendirilir. Hamilelik döneminde bebeğin kadındaki plasenta yoluyla beslendiği  ve bu yüzden annenin iyi beslenmesi  gerektiği  elbette ki  doğrudur. Lakin iyi beslenmek ve çok yemek arasında dev bir uçurum vardır. Bebek gebelik süreci boyunca gereken tüm enerjiyi ve besinlerini  anneden sağlar ve bebeğin ihtiyaçları bu süreçte sürekli değişiklikler gösterir. Kilosu ile birlikte ihtiyaçlarında da artışlar görülür. Yanlış yönlendirmeye maruz kalan kalan anneler  önemli hatalar yapmaktadır. Anne  bazı konulara aşırı özen göstermelidir. Fazla kilo almamak için diyet yapmak ve düşük besin değerlerine sahip besinler yiyerek bebeğin ve kendi  vücudunun ihtiyaçlarını  karşılamamak ciddi sonuçlar doğurabilir.  Eğer vücut ağırlığında olması gereken artışı kendi yöntemlerinizle sınırlandırırsanız bebeğinizde ciddi sorunlar gözükebilir. Bebeğin 3 kilogramdan daha düşük doğması ilerde bağışıklık sistemi  başta olmak üzere onun birçok hastalıkla karşı karşıya kalmasını sağlayabilir. Annenin gebelik süreci boyunca 3 dönemde incelenen yağ birikimi sadece bebek doğana kadar değil, doğduktan sonra devam eden bölüm de emzirmek için de gereklidir.

Gebelik süreci boyunca anne dönemler halinde günlük kalori miktarını arttırmalıdır. İlk başta ekstra 300 kalori ile başlamak idealdir. Yemeklere çorba gibi hafif yemeklerle başlanmalı ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Sebzeler vitamin ve mineral deposudur gebelikte anneye gerekli olan besin değerlerini karşılamakta yardımcı olacaktır. Yemekler az yağlı olarak tüketilmeli ve belirli miktarda kırmızı et tüketilmelidir. Süt, yoğurt, pekmez, fındık, kuru baklagiller  zengin kalsiyum kaynaklarıdır bolca tüketilmesinde fayda vardır. Gebelik sürecinde kalsiyum almak kemik gelişimi ve ileride oluşacak hastalıklar için önemlidir. Gebelik dönemi beslenmesin de annenin şeker takviyesi yapmaması çok önemlidir. Gebelik esnasında şeker tüketimi anne ve çocuk için tehlikeli sonuçlanabilir bu yüzden mümkün olduğunca şekerden uzak durulmalıdır. Her insan için su tüketimi oldukça önemlidir hele ki hamilelikte bu önem daha da artmaktadır. Su veya sıvı alımı mutlaka normal düzeyde sağlanmalıdır, su ödem gibi sorunları da azaltmaktadır.

Paylaşmak güzeldir:
One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Alkali Diyeti Listesi

Asitler alkali ile sıfırlanır. Alkali asidin tam zıttı demek anlamına gelir. Bunu ölçme derecesi olarak PH kullanılır. Ph derecesi 1-7 arasında ise...

Kapat