Fazla Kilonun Zararları

Vücutta biriken fazla yağların neden olduğu kilolar günümüzde obezite olarak adlandırılıyor. Aslında şişmanlık hiç kimsenin istemediği bir durumdur. Ancak zaman içerisinde yaşam koşulları, çeşitli hastalıklar ve farklı etkenler nedeni ile istenmese de fazla kilo almak mümkün. Besinlerle vücuda alınan fazla kalorilerin yakılamaması sonucu oluşan fazla kilolar kişide hem fiziksel açıdan, hem ruhsal, hem de sağlık açısından birçok olumsuz sonuca neden olabiliyor. İşte sizlere şişman olmanın zararları nelerdir? sorusunun cevapları;

  • Fazla kilolu insanlarda kalp ve damar hastalıkları riski daha yüksektir. Kalpte oluşan yağlanma nedeniyle bu kişilerde kalp krizi riski de artış göstermektedir.
  • Fazla kilolar beraberinde tansiyon ve şeker hastalıkları gibi istenmeyen rahatsızlıkları da getirir. Özellikle de hipertansiyon hemen hemen birçok kilolu bireyde görülen yaygın bir rahatsızlıktır.
  • Alınan fazla kilolar nedeniyle oluşan nefes darlığı çoğu kişinin uyku problemi yaşamasına neden olmaktadır. Ayrıca kilolu insanlarda astım ve solunum yolu rahatsızlıkları da oldukça yaygındır.
  • Fazla kilonun zararları arasında hormonlardaki dengenin bozulması nedeniyle oluşan motivasyon eksikliği de önemli bir yere sahiptir.
  • Damar yolları rahatsızlıkları ve eklem ağrılarının da artması olağandır.
  • Kilolu insanlar sürekli yorgunluk hissetmektedir. Bu nedenle de sürekli uyku hali çekerler ve hiçbir şey yapmak istemezler.

Fazla kiloların zararları sadece sağlık yönünden değil psikolojik açıdan da kişiyi her daim etkilemektedir. Özellikle kilolu kişiler insan içine dahi çıkmak istememe durumuna gelebilmektedir. Vücuduna uygun kıyafet bulmakta zorluk çeken birey aynaya bakarken de kendinden soğuyacaktır. Merdiven çıkmakta zorlanırken ve arkadaşları arasında yaşından büyük gösterdiği için de ruhsal çöküntü yaşanacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı fazla kilolarla mücadele etmek ve kilo vermenin aslında zor bir iş olmadığını bilmek son derece önemlidir.

 

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Dukan Diyeti Nedir

Dukan Diyeti Nedir Kilo verme derdine düşenlerin birçoğu son günlerde çeşitli diyetlere başvuruyor. Özellikle de hızlı kilo vermeyi vaat eden bu diyetler...

Kapat