Dukan Diyeti Zararlı Mı

Dukan Diyeti Zararlı mı?

Dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan’a ve pek çok diyet uzmanı tarafından eleştirilen bir diyettir. Karbonhidrat ve yağ açısından fakir olması dukan diyetinin çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmesine neden olmaktadır. Kilo vermek isteyen birçok kişi dukan diyeti zararlı mı? sorusuna yanıt aramaktadır. Aslında dukan diyetinin protein ağırlık olması ve bu nedenle böbreklere aşırı yüklenmesi ile bu sorunun en net cevabıdır. Hiçbir diyette tek bir besine yönelik içerikler yer alması önerilmemelidir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için vücudun karbonhidrata da proteine de ihtiyacı vardır. Aynı zamanda yağların bile vücuda belirli faydası bulunmaktadır.

Kilolar geri alınıyor

Dukan diyeti uygulayan birçok kişi üzerinde yürütülen çalışmalar sonucu kısa sürede kilo vererek memnun kalan kişilerin birkaç yıl içerisinde verdikleri kiloları fazlasıyla geri aldıkları görülmüştür. Aynı zamanda dukan diyeti Tip 2 Diyabete de neden olmaktadır.  Sadece bununla da kalmayıp dukan diyeti uygulayan kişilerde yüksek tansiyon, kısırlık, kalp sorunları ve karaciğer problemleri de görülmüştür.

İşte sizlere dukan diyetinin yol açtığı bazı sorunlar;

  • Dukan diyetinin en önemli maddesi olan protein tüketimi kolesterolü artırmaktadır. Ayrıca aşırı protein tüketimine bağlı olarak kandaki trigliserid artışı da gut hastalığına neden olabilmektedir.
  • Dukan diyeti sonrasında birkaç yıl içerisinde ani kilo alışı görülmektedir.
  • Dukan diyeti kişide yoğun protein alımı nedeniyle yorgunluğa ve kas erimesine neden olabilmektedir.
  • Lif kaynaklı besinlerin tüketimi yönünden de fakir olan dukan diyeti kabızlığa yol açar.
  • Dukan diyetinin en önemli yan etkileri ağız kuruluğu, kötü nefes kokusu ve baş ağrısıdır.

Dukan diyeti zararlı mı? sorunuza sanırım yanıt bulmuşsunuzdur. Diyet uygulamak isterken sağlığınızı da tehlikeye atmak istemiyorsanız dukan diyeti gibi tek yönlü diyetlerden kaçınmanızı öneririz.

Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Dukan Diyeti Nedir

Dukan Diyeti Nedir Dukan Diyeti Nedir? Kilo verme derdine düşenlerin birçoğu son günlerde çeşitli diyetlere başvuruyor. Özellikle de hızlı kilo vermeyi vaat...

Kapat