Dondurma kilo yapar mı?

Dondurma en sevilen tatlılardan biridir. Özellikle yaz aylarında bolca tüketilir. Sade dondurma, yeryüzünde en çok üretilen tür olsa da çikolatadan kurabiyeye, meyveden yemişlere fazla çok çeşidi var. Bununla Birlikte yağı azaltılmış ya da tamamıyla alınmış sütten yapılanlar, süt yağları yerine bitkisel yağlardan yararlanarak hazırlanmış olanlar, kalp damar ve şeker hastaları için özel formüle edilmiş dondurmalar ve anında tüketilmesi gerekli var olan yumuşak dondurmalar da piyasada. Dondurmanın yapım evresinde süt, sütün yağsız kuru maddesi, şeker, glikoz şurubu benzeri tat verici maddeler, stabilizatör, emülgatör, bitkisel yağ ya da süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, yemiş, karamel benzeri besinler, sahlep, doğal ve doğala özdeş aromalar kullanılmaktadır.

Dondurmanın besin değeri

Dondurma, besin değeri fazla yüksek bir tatlıdır. İçeriğinde protein ve karbonhidratın yanında A, B, C, D, E vitaminleriyle kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko benzeri mineraller yer alır. Öbür tatlılarla karşılaştırıldığında ek olarak besleyici bir seçimdir. Dondurmanın kalori değeri, un ve şekerden yapılan öbür hamurlu tatlılara nispeten çok ek olarak düşüktür. 100 gr sütlü dondurma tahmini 190 kalori içerir. Normal bir külahsa tahmini 20 kaloridir.

100 gr sütlü dondurmada aşağı yukarı 148 mg. kalsiyum, 115 mg. fosfor, 63 mg. sodyum, 181 mg. potasyum, 0. 1 mg. demir, 440 IU A vitamini, 0.21 mg. E vitamini, 0.21 mg. B2 vitamini ve 0. 1 mg. niasin vardır.

Hazırlanma ve saklanma koşulları

Dondurmanın sağlık ve hijyen şartlarına uyumlu hazırlanıp hazırlanmadığı dikkat edilmesi gerekli var olan en mühim konudur. Süt mikroorganizmaların üremesi için güzel bir ortamdır. Bu sebeple dondurmaların kesinlikle pastörize sütten yapılmış olması gerekiyor. Hijyenik şartlarda üretilmemiş ya da saklanmamış dondurmalarda ‘Salmonella’ rizikosu doğabilmektedir. Bununla Birlikte güvenilir olmayan yerlerden ya da sokak satıcılarından edinilen dondurmalara da temkinli yaklaşılmalıdır. Paketlemiş ve etiketlenmiş dondurmaların yer aldığı soğutucuların, yeteri kadar soğuklukta ve çalışıyor olması da göz ardı edilmemelidir. Imalat esnasında Gıda Kodeksine uyumlu var olan katkı ve renk vericilerin kullanılması, paketleme ve etiketlemenin titizlikle yapılması, imalat sonrasında dağıtımda da soğuk zincire uyulması kocaman önem taşımaktadır.

Arananlar:
Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Çiğ Köfte Kilo Yapar mı?

Çiğ köfte gibi güzel bir nimet daha gelmemiştir dünyaya herhalde. İnce bulgurdan o kadar güzel yapılıyor ki, çeşitli baharatlar ile süslendiği vakit,...

Kapat