Diyette Yapılmaması Gereken Hatalar

 

Diyet yapmak kadar önemli bir konu varsa o da diyet hatalarının bilinmesidir. Birçok kişi diyet yaparken farkında olmadan ufak hatalar sonucu tüm diyeti bozmaktadır. Oysa ki diyetlere başlarken ve diyet süresinde kişi kendi hatalarının farkında olursa daha faydalı bir diyet uygulayacaktır. İşte sizlere diyetlerde sıkça yapılan hatalardan bazıları;

  • Hızlı kilo vermeyi hedeflemek: Diyete başlanırken nedense hızlı kilo vermek ilk hedef olarak belirlenir. Oysaki verilen hızlı kilolar diyet sonrası aynı hızda fazlasıyla geri alınmaktadır. Haftada 3-4 kilo verirken sevinenler diyeti bıraktığı anda fazlasıyla aldıkları kilolar nedeniyle psikolojik olarak bunalıma girmektedir. Haftada 1 ya da en fazla 2 kilo vermenizi sağlayacaklar diyetler uygulamalısınız.
  • Kahvaltı öğününü atlamak: Kahvaltı öğünü birçok kişi tarafından fazla kalorili görüldüğü için atlanmaktadır. Fazla günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamanız kendinizi gün boyu aç hissetmenize ve metabolizmanızın yavaşlamasına neden olacaktır. Diyet hataları arasında en önemlisi sağlıklı bir kahvaltı öğününü atlayarak güne başlamaktır.
  • Ara öğünleri atlamak: Gün içerisinde oluşan açlık hissini bastırmak kilo alımını engelleyen önemli noktalardan biridir. Bunun tam tersi ara öğünleri atlamak ise bel bölgesinde yağ birikimine neden olmaktadır. Ara öğünler metabolizma hızınızın artması için oldukça önemlidir. Yoğurt, ayran, meyve ya da kuru yemişler tüketerek ara öğünleri atlamaktan kurtulabilirsiniz.
  • Az yağlı ürün diyerek fazla tüketmek: Diyette yapılmaması gerekenler arasında en önemli hatalardan birisi de az yağlı ve light olarak adlandırılan ürünleri haddinden fazla tüketmektir. Az yağlı olarak bilinen light gıdalar fazla tüketildikçe elbette ki size fazla kalori de kazandıracaktır. Tükettiğiniz az yağlı ürünlerin kalori miktarı hakkında bilgi sahibi olarak ihtiyacınız kadarını almanızda fayda var.
  • Az su tüketmek: Gün boyu az su tüketimi belki de birçok kişi tarafından önemsenmeyen basit bir diyet hatası olarak görülebilir. Ancak metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışması için su tüketiminin önemi büyüktü. Bu nedenle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını almalısınız.
Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Diyetin Düşmanları

DİYETİN DÜŞMANLARI Diyetlerinin amacına ulaşmasını önleyen nedenler vardır. Siz diyetinizi bir seviyede sürdürmenize rağmen hala hedefinize ulaşamadıysanız bu diyete düşman nedenler yüzündendir....

Kapat