Diyet yapmadan zayıflama ipuçları

Diyet yapmaya başladığınız zaman yapılmaması gereken hatalardan en büyüğünü farkında olmadan yapıyorsunuz. Yapılmaması gereken en büyük hatalardan birisi de size zarar verdiğini düşündüğünüz besinleri hiç tüketmemektir. Eğer size zarar verdiğini düşündüğünüz besinleri hiç tüketmezseniz sonunda farklı bir şekilde geri teper. Sizin için yasak olan gıdaları canınız daha çok istemeye başlar. Bu sebepten dolayı diyet yapmaya başladığınız zaman kontrolünüz altında olmak şartı ile kendinizi ödüllendirmeniz gerekir. Çeşitleri sınırlandırarak değil, miktarı sınırlandırarak diyet yapmanız daha doğru olacaktır.

Hiç değil, az!

Burada önemli olan ise bir seferde ne kadar yemek yediğinizdir. Her seferinde yarım bardak yeterli kuralına uyduğunuz sürece, buzdolabında dondurma bulundursanız bile artık hiç bir sıkıntı yoktur. Fakat koyduğumuz sınırı geçtiğinizi fark ederseniz eğer belli bir süre dondurma almamanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer evde hala bulunuyorsa onları da bitirmeleri için başkalarına verin.

Sadece bunu dondurma olarak algılamayın yoksa yanlış yapmış olursunuz. Çikolata için de aynı şeyleri yapmalısınız. Sağlığınız açısından daha iyi olması için, çikolata kaplı olan türleri deneyin. Çikolata tüketiminizi ise günlük olarak dört veya beş olarak sınırlayın. Aynı zamanda günlük bir kaç tane siyah çikolata yemenin kanı sulandırdığını ve kalp damar hastalıklarına da çok iyi geldiğini hatırlatalım.

Yasak koymayın!

Çocukların beslenmesi de hiç çeşitli değildir. Onlara sevdikleri bir şeyi yemeyi yasaklarsanız, dışarıda bir yerde onu bulur ve fazlasıyla yerler. Onlara hiçbir besin için yasak koymayın ama her şeyi de evde hazır bulundurmayın. Seçimler çeşitli yapılabilir. Örneğin kolalı içecekler, şeker ve cips almayın.

Arada sırada dışarıdaki yemeklerde ya da çocuğunuz arkadaşlarıyla birlikteyken, onun ne yiyeceğine kendisinin hüküm vermesine izin verin. Onlar için zarar veren olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri kendi harçlıklarıyla almalarını isteyin. Unutmayın ki, küçük yaşlarda alınan sağlıklı beslenme alışkanlıkları çok daha kalıcı olur.

Birçok hastam açık büfelerde, gittikleri davetlerde ve Ramazan- da çok zorlandıklarını, kilo aldıklarını söyler. Bu vaziyetlerde şu biçimde bir taktik kullanabilirsiniz. Yemek sırasına girerek her şeyden sırayla almak yerine, önce bir servis edilenleri gözlemleyin. Bu biçimde hem canınızın en fazla istediklerini alırsınız, aynı zamanda rejim kurallarınıza uyabilirsiniz.

Zevk alın!

Mesela tabağınıza öncelikle bolca salata koyun. Böylelikle öbür çeşitlere daha az yer kalacaktır. Tatlılara gelince; yemeye eğer size sunulanlar arasında meyve varsa önce meyveyle başlayın.

Tatlı ihtiyacınızı böylelikle törpüledikten sonra, eğer halen canınız istiyorsa öbür tatlılardan alın. Her gün kalori saymayın ya da yediklerinizin listesini yapmayın. Yediklerinizden zevk almalısınız.

İyi yemek hayatın önde gelen tatlarından biridir. Sevdiğiniz her şeyden yiyin ama nefsinizi tatmin edecek miktarda olsun. Buna rağmen kilo almaya başlarsanız porsiyonlarınızı küçültün. Rejim kavramınız kısıtlama olsun, yasaklama değil!

Arananlar:
Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Fazla kilolarınız için yeni çözüm

Metabolik balans yolu ile inatçı yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Uzman Kişiler, metabolizmayı dengeleyen metabolik balans yolunun, inatçı kilolardan kurtarırken, insülin direnci, metaboliksendrom, obezite ve...

Kapat