Çekirdek Kilo Yapar mı? (Çekirdek Kilo Aldırır mı?)

Çekirdek, gözle göremediğimiz şeytanlardan biridir âdeta. Kültürümüze o kadar işlemiştir ki maç izlerken, film izlerken hemen hemen her şeyde çekirdek işleriz. Olur ya, arkadaşlarınız sizi sohbete davet ederler, siz de hazırlanıp dışarı çıkarsınız. Arkadaşınızdan herhangi biri çekirdek alıp işlemeniz gerektiğini söyler. Muhabbetin bitmeyip koyulaşması için siz de muhabbete dahil olmak için çekirdek alırsınız. Fakat çekirdeğin içindeki yüksek yağ oranı ve işlediğiniz her 100 gram çekirdek için vüdudunuzda 560 kalori birikir.

Çekirdek ve kilo ilişkisi
, ?

Gelelim sorumuza; çekirdek kilo yapar mı ya da çekirdek kilo aldırır mı ?

Önceden çekirdeği çok seven biri olarak yazmak istiyorum bizzat yaşadım ve gördüm. Evet kilo yapar. Bu yüzden çekirdeği 20-30 grama düşürdüm hatta ilk zamanlar öyle bir kilo almışım ki çekirdekten nefret eder dereceye geldim. Hayatta yemem dediğim yiyeceklerden biri oldu çekirdek. Kabak çekirdeği tercih ediyorum genellikle. Tercih etmekle kalmıyorum, her ne kadar rengi sarıya yakın olsa da siyah çekirdeğin ailesi olduğu bilinir. Bu yüzden siyah çekirdeğe sergilediğim tavrımı çok az olarak kabak çekirdeğine de sergiliyorum. Siz de böyle yapın, çünkü ciddi derecede fazla. Kilo vereyim derken hüsrana uğramayın.

Çekirdek kilo aldırır mı sorusuna son olarak şunu eklemek istiyoruz. Kavrulmamış çekirdek (yani çiğ çekirdek) kilo aldırmaz, kilo yapmaz. Vücut için de gayet faydalıdır. Fakat kavrulan çekirdeğin, sıcaktan yapısı değişerek besin değeri düşmektedir. Ay çekirdeğini (kabak çekirdeği ve diğer tüm çekirdekleri de) çiğ olarak tüketiniz. Uzmanlar bu konuda farklı şeyler söylese de çiğ çekirdeğin içindeki yağ, vücutta yağ olarak değil enerji olarak kullanılır. O yüzden gönül rahatlığı ile çekirdek çitleyebilirsiniz. Şekersiz çay ile çekirdek keyfi de bir başka olur 🙂 (Son güncelleme: 11.08.2015)

Sizler de bu konuda aklınıza takılanları bize sorabilirsiniz.

Arananlar:
Paylaşmak güzeldir:
One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*