Canan Karatay Su İçme Konusunda Ne Diyor?

tüketimi için ne diyor, Karatay’ın su yorumu nedir? Canan Karatay, farklı ve kendi özgü üslubu ile öğretilerini uygulayan herkes tarafından hayranlıkla takip edilmektedir. konusu için çok açık yazılmamış.

Bundan ötürü hocamızın su ile ilgili ne dediğini açık ve net olarak yazmak istiyoruz. Su içme için ne diyor? Günde kaç litre su içmemizi tavsiye ediyor? Suyu sadece susadıkça mı içmeliyiz? Bu diyette, yemekte su içilmeli mi?

Günlük hayatta su ne zaman içilmeli? Diyet yaparken su tüketimi nasıl olmalı? Tüm bu soruların ışığında su tüketimi konusunu açıklamak istiyoruz. Su içerek hangi hastalıklardan kurtulabiliriz? Su içmek tansiyona faydalı mıdır?

Canan Karatay diyetinde su için yapılan yorumlar
Karatay diyetinde su içme konusu

Günlük hayatta ve diyet yaparken su içmek ile alakalı detaylı bilgiyi Taş Devri Diyeti Kitabı’nın yazar rahmetli Prof. Dr. Ahmet Aydın hocamızdan derleyerek de size ulaştıracağız.

– Şunu öncelikle ve kesinlikle belirtmek isteriz ki Karatay Diyeti’nde su, yemek ile aynı anda tüketilmemelidir.

 1. Canan Efendigil Karatay diyetinde yemek esnasında su içmek konusunda ne diyor?
  Kesinlikle su ile yemeği beraber tüketmememizi öneriyor. Yani yemek yerken kesinlikle su içmeyiniz.
 2. Neden yemek yerken su içilmiyor?
  Biliyorsunuz ki midemiz, besinlerin sindirilmesi için asidik bir ortamdan oluşur. Yani midemizde asit vardır. Bu asit besinleri kolayca sindirerek, vücudumuza karışmasına yardımcı olur. Suyu yemek ile aynı anda içtiğimiz zaman, midedeki asitliği götürüyoruz. Bu da bizim için kötü bir şey oluyor ve besinlerin sindirimi zorlaşıyor. Yani yemekte su içersek mide asiditesi bozulur, yemeklerden tam olarak faydalanamayız.
 3. Diyette (ya da günlük hayatta normal insanlar) ne zaman su tüketilmelidir?
  Su tüketimi yemeklerden yarım saat önce ve yemekten kalktıktan 2 saat sonra yapılmalıdır. Yemekten yarım saat önce 200 ml (yaklaşık bir su bardağı kadar) su içmek, mideyi temizler ve sindirime hazırlar. 2 saat sonra içilen ise, ortamı bazik hale getirmez yani asitliği azaltmaz. Aksine sindirime yardımcı olur.
 4. Peki su tüketimi ne kadar olmalı? Susadıkça mı su içilmeli?
  Su tüketimi günde 2 – 2.5 litre kadar olmalı. Susadıkça da su içilmeli evet ama susamadığınız zamanlarda da su tüketmeniz gerekmektedir yoksa günlük miktarı tutturmanız çok zor görünmektedir. (Canan Karatay hocamız, evden çıkmadan önce sabahları 1 litre su tüketimi yapmaktaymış.)
 5. Su içmek hangi hastalıklara karşı bizi korur?
  Su içmek bizleri reflü (yenilen içilenlerin ağza gelmesi) ve gastrit hastalıkları ve bunlara bağlı şikayetlerden korur. Ünlü İran’lı doktor, hapishanede hazımsızlık ve mide sorunu yaşayan birçok mahkuma sadece su tüketimi yaptırarak, sorunlarını çözmüştür. Yemekten yarım saat önce ve yemekten 2 saat sonra su vererek.
 6. Su içmek tansiyonu düzenler mi? Su içmenin tansiyona faydası var mıdır?
  Yeterli su tüketimi tansiyon problemlerini de ortadan kaldıracaktır. Vücutta yeterli miktarda su olmayınca, kanın dolaşımı da zayıflayacaktır. Yetersiz seviyedeki sıvıyı beyne iletmek için damarlar daralır (büzüşür). Böyle olunca da damarlarımızdaki basınç artar bu da yüksek tansiyona yani hipertansiyona neden olur. Günde 2-2.5 litre su tüketerek tansiyon hastalığımızı da denetim altına alabiliriz.
 7. Gün içerisinden vücuda aldığımız kola, gazoz, çay, meyve suyu, nescafe gibi sıvılar su yerine geçer mi? Buradan aldığımız miktar da 2.5 litre sıvı kotasına girer mi?
  Şekersiz çay ve limonlu su dışındakiler zaten Karatay Diyeti için zararlı sıvılardan. Suyun dışında alınan sıvıların, günlük tüketmemiz gereken su miktarına etkisi yoktur. Bunları içmenin hiçbir yararı yoktur su miktarı açısından.
 8. Peki herkes aynı miktarda mı su tüketmeli?
  Genel olarak herkes 2 – 2.5 litre kadar su içmeli. Aldığımız sıvının yeterli olup olmadığını anlamak için idrarımızı kontrol etmemiz gerekmektedir. İdrarınız açık renkte ise büyük ihtimalle bir problem yoktur.
 9. Damacana sular tavsiye ediliyor mu?
  Edilmiyor, plastik kaplarda olduğu için. Damacana sular yerine, normal çeşme suyu içilmeli.
 10. Normal çeşme suyu nasıl tüketilmeli?
  İçindeki klor gidene kadar, yani 1 saat kadar dinlendirildikten sonra içilmeli. Bu dinlendirme esnasında, suyu zararlılardan arındırmak için eklenen Klor (Cl) maddesi uçacaktır. Uçtuktan sonra güvenle içilebilir.

Karatay Diyeti kitabında da su içmek ile alakalı çok geniş bilgi yer almaması sebebiyle, Canan hocamızın röportajlarından ve videolarında söylediklerinden derlediğimiz bu yazı inşallah sizlere de faydalı olur. Karatay diyeti yapıyorsanız ve su tüketimi ile ilgili sizin de sormak istedikleriniz varsa, bize iletebilirsiniz. Sorularınıza cevap vermeye çalışacağız…

Bu bilgiler sizlere faydalı olduysa lütfen paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olunuz.

Aşağıdaki videoda da sirkeli su içmenin zayıflamaya etkisini cevaplıyor hocamız…

Arananlar:
Paylaşmak güzeldir:
3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Canan Karatay muayene ücreti ne kadar?
Canan Karatay ve 800 TL Muayene Ücreti Yalanı!

Canan Karatay hocamızın muayene ücretinin 800 TL olması ile alakalı olarak yazıyorum bu yazıyı..."Canan Karatay için bomba iddia, muayanesi 800 TL haberi"...

Kapat