Ayran içmek kilo aldırır mı

Ayran yan etkisi olmayan bir iki içecekten sadece bir tanesidir. Ayran içerisinde bulunan yoğurt bakterileri özelliklede sindirim sisteminde oldukça etkili oluyor. Ayranın hiçbir yan etkisi olmadığı gibi terleme yolu ile vücuttan atılan sodyum ve klorür gibi maddelerinde temin edilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra ayran içerisinde bulunan potasyum sayesinde hem sıvı akışının hem de kan basıncının dengesi sağlanır. Bunlara ek olarak kasların kasılmasına da faydası bulunmaktadır. Kısacası Ayranın sağlığa faydaları saymakla bitmez.

Ayranın İnsan Sağlığına Faydaları Saymakla Bitmiyor

                Ayranın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor demiştik. Ayran faydaları kadar lezzeti ile de dikkat çekiyor. Leziz bir tadı olan ayran sıcak yaz günlerinde serinletici etkisi ile de sizi bunalmaktan kurtarıyor.

Yörsan Gıda Mühendislerinden olan Nilüfer Hakarayan, ayranın hayli zengin bir içeriğe sahip olduğundan bahsediyor. Ayran içerisinde bulunan kalsiyum ve potasyum sayesinde kemiklerin ve dişlerin gelişimi hızlanmaktadır. Bu nedenle gelişim çağında olan çocukların bol bol ayran tüketmesi önerilir. Ayrıca ayran içerisinde A, B12, D, B2 ve B6 vitamin ve proteinleri de bulunmaktadır.

Ayranın sağlığa faydaları arasında en çok dikkat çekeni vücudun sıvı dengesini sağlaması ve korumasıdır. Uzmanlar yaz aylarında vücudun aşırı terlemesi sonucunda kaybolan sodyum ve klorür iyonlarının telafi edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca uzmanlar bu iyonların telafi edilmesi içinse en ideal içeceklerden bir tanesi olarak ayranı göstermektedir. Çünkü ayran içerisinde bol miktarda sodyum ve klorür iyonları bulunmaktadır. Ayran sadece iyonlar ve vitaminler yönünden değil aynı zamanda elektrolit yönünden de oldukça zengin bir içecek konumunda.

Ayranın önemli faydalarından bir diğeri ise bağırsakları çalıştırmasıdır. Ayran sayesinde bağırsakların florasının stabilitesi sağlanmakta ve düzenlenmektedir. Bu da sindirim sisteminde meydana gelen olumsuzlukların giderilmesini sağlıyor. Hatta yapılan araştırmalara göre ayranın birçok sindirim sistemi rahatsızlığı üzerinde düzeltici etkileri olduğu da kanıtlanmıştır. Vücudun gerekli olan kan basınç dengesi de yine ayran tarafından sağlandığı için sağlıklı bir yaşama kavuşmanız daha kolay olur.

Sakin kalamayan birçok kişi içinde ayran tavsiye edilmektedir. Ayran içerisinde bulunan triptofan sayesinde kişiler sakinleşmeye ve gevşemeye başlarlar. Zaten birçok uzmanın antistres listesinin başında da ayran yer almaktadır. Kısacası Ayranın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Günde bir bardak ayran içerek vücudunuzun sıvı dengesini sağlayabilir, kan basıncını düzenleyebilir, gerekli olan iyonları temin edebilir ve hatta stresten kurtulabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için sizde bol bol ayran tüketmelisiniz.

Arananlar:
Paylaşmak güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sigarayı bırakmak kilo aldırır mı?

Sigarayı bırakmak kilo aldırır mı diye düşünmek tamamen yanlıştır. Ama genelde insanların sigarayı bıraktıktan sonra kilo alması doğrudur. Bunun nedeni ise el...

Kapat